W 1972r. Przedszkole przy Stacji Hodowli Roślin Biesiekierz w Kotłowie powstało z inicjatywy Dyrektora SHR i Inspektoratu Oświaty PPRN w Koszalinie.

Organizacja od podstaw zajęła miesiąc wrzesień 1972r. Od 03 października 1972r. Przedszkole zaczyna swoją działalność. Po drodze napotyka na trudności. Brak przejścia łączącego salę zabaw z ubikacją i jadalnią. Dzięki wielu interwencjom w grudniu 1972r. otrzymuje przedszkole przejście. W dalszym ciągu wyposażone było przedszkole w sprzęt i pomoce naukowe.

Do przedszkola wstąpiło 35 dzieci, a w terminie późniejszym doszło jeszcze 5-ro od 3 do 6 lat.

Z tej grupy 8 dzieci odeszło w roku szkolnym 1973/74 do szkoły podstawowej. Dzieci pochodziły z różnych środowisk i z 4-ch gospodarstw SHR Biesiekierz: Lasek Koszalińskich, Kotłowa i Kraśnika Koszalińskiego. Funkcję dyrektora przedszkola pełniła Władysława Małocha. Była zatrudniona jedna nauczycielka Teresa Kuczkowska.

Przedszkole w roku 1994 zostało przeniesione do Biesiekierz i przyjęło nazwę Gminne Przedszkole w Biesiekierzu.

Obecnie Gminne Przedszkole znajduje się w budynku piętrowym. Posiada przestrzenne słoneczne sale, funkcjonalne dwie szatnię i kuchnię.

Opracowała: Magdalena Sowa