11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami okupantów. W tym roku była wyjątkowa – setna rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Z tej okazji w naszym Przedszkolu odbywało się wiele ciekawych dni, spotkań, których celem było przybliżenie dzieciom wartości jakie niesie za sobą celebracja takich rocznic jak 11 listopada. Chcemy by nasze dzieci zrozumiały czym jest dla nas Polaków - Niepodległość. Nasze Przedszkolaki wiedzą, że Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo wielu prób zaborców wynarodowiania Polaków, zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć. Na korytarzu przedszkolnym powstał kącik patriotyczny „Ojcowie Niepodległości”, a krzyże powstańcze miały przypominać o poświęceniu naszych przodków. To jak ważna jest dla Nas Niepodległość przekonaliśmy się dnia 9.11.2018 r. podczas wspólnego „Rodzinnego Spotkania z Niepodległą”. Spotkanie miało na celu integrację środowiska przedszkolnego, pokazanie dzieciom jak wspólnie, rodzinnie możemy cieszyć się odzyskaniem wolności. Rozpoczęliśmy od odśpiewania Hymnu Narodowego- dzieci, rodzice, pracownicy przedszkola i goście z wielkim przejęciem odśpiewali 4 zwrotki hymnu. Pani dyrektor Agnieszka Kolanowska przywitała rodziców, dzieci oraz Pana Marka Płazę Przewodniczącego Rady Gminy, który odwiedził nasze przedszkole, aby wspólnie celebrować tak ważne Święto Narodowe. Potem przeszliśmy do świętowania, które polegało na wykonaniu różnych zadań grupowych : przygotowanie kotylionów, przypomnienie wiersza „Katechizm polskiego dziecka”, zaprojektowanie mody patriotycznej, przygotowanie się do konkursu wiedzy o Polsce, wspólne odśpiewanie pieśni żołnierskich. Kiedy w grupach wzięliśmy się do pracy, w między czasie odbiliśmy swoje dłonie na przygotowanym materiale, zrobiliśmy to w ramach naszej akcji  „Sto dłoni na Stulecie Niepodległości”. Gdy wszystko było gotowe, każda grupa w rytm Poloneza sunęła ze swojej sali na przedszkolny korytarz. Było ciasno, ale wspaniale, duety rodziców z dziećmi były niesamowite. Potem z dumą recytowaliśmy „Katechizm polskiego dziecka” i wykonywaliśmy inne zadania, które przyniosły rodzicom i dzieciom wiele radości, a czasami zadumy nad tym, że jesteśmy wszyscy razem by uczcić Naszą Niepodległość. Za tak wspaniałe występy wszyscy otrzymali słodką nagrodę zakupioną przez Radę Rodziców. To były niesamowite chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci.